Czym są i jak działają dermokosmetyki?

Zanieczyszczenia środowiska coraz częściej wywołują alergie i nadwrażliwość skóry. Sposobem na walkę z tymi dolegliwościami są dermokosmetyki, czyli specjalne preparaty medyczno-kosmetyczne. Wykazują działanie pielęgnacyjne oraz lecznicze, dzięki czemu wspomagają kurację rozmaitych problemów dermatologicznych. Do najczęściej wybieranych dermokosmetyków należą kremy.

Powstawanie dermokosmetyków

Produkcja dermokosmetyków odbywa się w odpowiednio sterylnych warunkach. Cała procedura zbliżona jest do procesu wytwarzania leków. W powstawanie tego rodzaju specyfików zaangażowanych jest wielu specjalistów, takich jak chemicy, kosmetolodzy oraz lekarze dermatolodzy. Od standardowych kosmetyków dermokosmetyki różnią się przede wszystkim składem. Nie stosuje się w nich substancji, które wywołują alergiczne reakcje skóry. Jako kosmetyki hipoalergiczne, nie zawierają syntetycznych środków barwiących i zapachowych. W składzie dermokosmetyków znajduje się minimalna ilość konserwantów. Zazwyczaj produkty tego typu zawierają znacznie wyższe stężenie składników bio-aktywnych niż zwykłe kosmetyki drogeryjne.

Skład dermokosmetyków

Zazwyczaj skład dermokosmetyku opiera się na wodzie termalnej. Zawiera ona znaczące ilości oligoelementów, takich jak żelazo, mangan, selen oraz cynk. W zależności od rodzaju i zastosowania, krem dermokosmetyczny może zawierać także określoną ilość witamin A, C, E, witamin z grupy B oraz antyoksydantów. Standardowo preparaty uzupełniane są wyciągami i substancjami roślinnymi, na przykład aloesem, żeń-szeniem, miłorzębem japońskim, oczarem wirginijskim, zieloną herbatą, soją czy jeżówką. Dermokosmetyki przeznaczone do skóry atopowej zawierają ponadto lipidy. Wszystkie te składniki dobierane są w odpowiednim stężeniu, aby wykazać pożądane działanie nawilżające, przeciwzapalne, łagodzące oraz kojące dla skóry.

Zastosowanie dermokosmetyków

Dermokosmetyki opracowywane są z myślą o pielęgnacji oraz wspomaganiu leczenia ściśle określonych problemów skórnych. Doskonale sprawdzają się w przypadku skóry bardzo wrażliwej oraz suchej. Stosuje się je do leczenia trądziku pod różnymi postaciami, na przykład młodzieńczego czy różowatego. Dermokosmetyki znajdują zastosowanie w pielęgnacji atopowego zapalenia skóry oraz łuszczycy. Zaleca się stosowanie tego typu produktów także ze względu na działanie rozjaśniające oraz uszczelniające naczynia, dla skóry z przebarwieniami pigmentacyjnymi lub cerą naczynkową.

Bezpieczeństwo i dostępność

Większość dermokosmetyków może być z powodzeniem stosowana przez kobiety w ciąży, a także małe dzieci i niemowlęta. Korzystanie z nich nie wiąże się z ryzykiem podrażnień. Warto stosować je przed ekspozycją na słońce, a także w celu zabezpieczenia skóry przed starzeniem. Przy zakupie konkretnego preparatu warto zachować szczególną uwagę, aby nie wybrać produktu jedynie reklamowanego jako dermokosmetyk. Najlepszym rozwiązaniem jest dokonanie transakcji w sprawdzonym sklepie internetowym lub aptece, jednak również wiele drogerii oferuje markowe dermokosmetyki.