Jakie wędzidło wybrać? Rodzaje wędzideł

Wędzidła – Co Musisz Wiedzieć ?

Osoby zainteresowane jazdą konną szybko przekonają się, że dużo nie zdziałają bez odpowiednio dobranego wędzidła. Rozpoczynając naukę jazdy na koniu, zazwyczaj nie zwraca się zbytniej uwagi na ten element. Jednak gdy przyjdzie czas wyposażyć się w swój własny sprzęt jeździecki, wybór właściwego rodzaju wędzidła może sprawić nam trochę problemów. Wynika to z faktu, że każdy koń ma inne wymagania, jeśli chodzi o prawidłowo dopasowane wędzidło. Pod uwagę należy wziąć między innymi rodzaj szczęki, jej wrażliwość oraz to, czy nasz koń lubi rzuć przedmioty znajdujące się w jego pysku.

Materiały używane do produkcji wędzideł

Jeżeli chodzi o wędzidła, rodzaj materiału, z którego zostały wyprodukowane, ma naprawdę duże znaczenie. Z jednej strony musi być wytrzymałe, aby móc używać takiego wędzidła przez wiele lat. Jednocześnie powinno zachęcać naszego konia do żucia. Dużą popularnością cieszą się modele wykonane ze stali nierdzewnej. Taki produkt jest stosunkowo tani i jednocześnie oferuje duży poziom odporności na uszkodzenia mechaniczne. Producenci zazwyczaj wykorzystują stopy zwierające dodatek miedzi. Metal ten sprawia, że takie wędzidło ma słodki posmak i tym samym pobudza konie do żucia. Oczywiście metalowe wędzidła to nie jedyne produkty, które możemy znaleźć na rynku. Ciekawym rozwiązaniem są smakowe wędzidła plastikowe. Niestety nie posłużą nam przez długi okres – przeważnie producenci oferują jedynie 2-letnie gwarancje. Bardziej wytrzymałe są modele gumowe. Dzięki obecności metalowego łańcuszka takie wędzidło będzie wystarczająco elastyczne i wytrzymałe. Gorzej sprawdza się pod kątem zachęcania koni do ich żucia. Z drugiej strony, tego typu wędzidła przeważnie są śliskie i miękkie. Właściwy wybór zależy więc od naszych preferencji i od tego, co lubi nasz koń.

Popularne rodzaje wędzideł używanych podczas jazdy konnej

Zadaniem wędzidła nie jest poskramianie nieposłusznego konia siłą. Ma ono stanowić narzędzie umożliwiające efektywną komunikację pomiędzy koniem a jego jeźdźcem. Na stronie rymarstwo-poznan.pl znajdziemy wiele różnych rodzajów wędzideł. Pozostaje nam zapoznać się z cechami charakterystycznymi dla poszczególnych modeli. Wiedza ta pozwoli nam dokonać prawidłowej decyzji. Doświadczeni jeźdźcy mogą używać na przykład wędzideł niełamanych, zwanych także prostymi. W razie niestabilnej ręki mogą nadmiernie naciskać na szczękę konia. Przeważnie robione są z gumy bądź stali nierdzewnej. Łagodniejszą alternatywą są wędzidła łamane. Sprawdzają się nie tylko w jeździe rekreacyjnej, ale również podczas zawodowej jazdy. Dostępne są dwa warianty – pojedynczo oraz podwójnie łamane. Ten drugi typ powoli zyskuje na popularności, gdyż zapewnia o wiele więcej komfortu wierzchowcowi. W przeciwieństwie do modelu pojedynczego nie wbija się nadmiernie w szczękę. Rzadziej spotykane w rękach amatorów są wędzidła wielokrotnie łamane. Ich używanie może spowodować całkowite znieczulenie końskiego pyska.

Solidnie wytrenowane konie mogą używać wędzideł wielokrążkowych. Obecności kilku pierścieni oferuje o wiele więcej możliwości, jeżeli chodzi o miejsce przymocowania wodzy. Takie wędzidła przydają się w przypadku koni, które podczas jazdy podrygują ręką swojego jeźdźcy. Naprawdę ciekawą opcją są wędzidła typu Hackamore. Różnią się znaczącą od pozostałych rodzajów wędzideł. W ich konstrukcji zabrakło elementów, które należy włożyć do pyska zwierzęcia. Funkcjonują w oparciu o zasadę dźwigni na nos konia za pośrednictwem czanek wykonanych z metalu. To do nich przyczepiane są wodze. Nie jest to rozwiązanie dla niedoświadczonych jeźdźców pozbawionych silnej i pewnej dłoni. Korzystanie z wędzideł Hackamore wymaga naprawdę sporych umiejętności.

Nie sposób przeceniać znaczenia dobrze dopasowanego wędzidła dla psychicznej i fizycznej kondycji konia. Zanim podejmiemy decyzję zakupu konkretnego modelu, warto poradzić się osób z dużym doświadczeniem, jeżeli chodzi o jazdę konną. Będą lepiej w stanie ocenić naszego konia i zdecydować jakiego wędzidła najbardziej potrzebuje. Idealne wędzidło pasuje nie tylko do pyska naszego konia, ale także naszej dłoni.