Sprowadziłeś samochód z zagranicy? Sprawdź jak go ubezpieczyć

Ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego nie jest wbrew pozorom skomplikowanym procesem, tak samo jak sam zakup auta w innym kraju. Oczywiście, jeśli orientujesz się w obowiązującym prawie. Samochód możesz przywieźć do kraju na lawecie bądź przyjechać nim jako kierowca. W drugim przypadku musisz posiadać aktualne ubezpieczenie OC samochodu, które zgodne będzie z wymaganiami polskich przepisów prawa. Jak wygląda ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy? Podpowiadamy.

Ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa po polskich drogach poruszać się mogą wyłącznie pojazdy z aktualną polisą OC. Ubezpieczenie na stałe wykupić można jednak tylko dla tych pojazdów, które zarejestrowane są w Polsce. Co z autami kupionymi za granicą? W tym wypadku opłacić trzeba krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy oraz zamontować na pojeździe tymczasowych tablic wywozowych. Dzięki temu będziesz mógł legalnie wjechać autem do Polski, a następnie je zarejestrować. Jest to ważne, ponieważ bez polskich tablic rejestracyjnych nie będziesz w stanie kupić stałego ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy – jak długo jest ważne?

Pojazd sprowadzany z zagranicy musi mieć ubezpieczenie krótkoterminowe, co określa art. 27 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (UFG i PBUK). Bez niego poruszanie się po drodze jest niemożliwe. Polisa OC zawierana jest wówczas na okres 30 dni. Według przepisów, o krótkoterminowe ubezpieczenie starać się mogą właściciele pojazdów, którzy planują zarejestrować samochód w Polsce, a dodatkowo nie posiadają dla niego ważnego OC czy Zielonej Karty. Trzeba jednak pamiętać, że miesięczne ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy nie podlega automatycznemu przedłużeniu – po okresie 30 dni polisa wygasa, a kierowca musi zadbać o zawarcie rocznego ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego

Dowiedz się również, co oznaczają poszczególne kontrolki w samochodzie.

Zakres ubezpieczenia OC na 30 dni i jego orientacyjny koszt

Po zawarciu umowy na tymczasową polisę OC Twoje auto podlega standardowej ochronie ubezpieczeniowej. Oznacza to, że ubezpieczenie OC na 30 dni funkcjonuje na tych samych zasadach, co polisa wykupowana na rok. W razie uczestnictwa w kolizji auta sprowadzonego z zagranicy możesz liczyć na pokrycie szkód z funduszu ubezpieczyciela. Ile gotówki wydasz podczas zawierania krótkoterminowej polisy OC? To zależy od firmy ubezpieczeniowej, jednak kwota ta jest znacząco niższa od całorocznego OC.

Sprawdź też, jak wypełnić druk PPC-3 online.

Ubezpieczenie pojazdu zarejestrowanego za granicą

Musisz jednocześnie pamiętać, by dokładnie sprawdzić dokumentację sprowadzanego z zagranicy samochodu. Jeśli okaże się, że jego dotychczasowy właściciel nie wyrejestrował pojazdu, a dodatkowo auto posiada aktualny przegląd techniczny i OC, możesz przekroczyć granicę Polski bez wykupu ubezpieczenia krótkoterminowego samochodu sprowadzonego. Wówczas zyskasz 30 dni na przerejestrowanie autai zawarcie całorocznego ubezpieczenia.

Podsumowując: poruszanie się po drogach bez aktualnej polisy OC jest niezgodne z przepisami. Zakup auta za granicą, a następnie wjazd do Polski, wymaga zarejestrowania pojazdu, a także zawarcia ubezpieczenia krótkoterminowego samochodu sprowadzonego. Pamiętaj, by po upływie 30 dni od podpisanej umowy samodzielnie przedłużyć ważność OC na rok – polisa tymczasowa nie jest przedłużana automatycznie.